SICK 1040970 IME18-08BPOZC0S Proximity Sensor, Inductive, 8 mm, PNP, M18 x 1, 10 to 30 VDC, IME Series
No reviews yet
TwoElectrons
products
Share this prouct
Low Stock, 10 left
Product Description
Product Specifications
Detection Distance (mm) 8
Product Range IME Series
Connection type M18 x 1
Shipping Weight 0.05 kg
Shipping Dimensions 12 × 9 × 4 cm
Product Features
  1. Standard cylindrical thread design housing, M18 x 1 thread size, Ø 18mm diameter.
  2. 8mm sensing range Sn, flush installation type, 1000Hz switching frequency
  3. Male connector M12, 4-pin connection type, PNP switching output
  4. 10VDC to 30VDC supply voltage
  5. Economic standard for use in industrial environments.
Package Includes
  • 1 x SICK 1040970 IME18-08BPOZC0S Proximity Sensor, Inductive, 8 mm, PNP, M18 x 1, 10 to 30 VDC, IME Series
Other Information
Country Of Origin:China
Warranty Information
What Voids Warranty:
Shipping & Returns Policy
Shipping Policy:
Return & Refund Policy:
  • Return window: 7 days from receipt unless stated otherwise.
  • No refunds or replacements after the return window.
  • Returns are accepted only for non-working or damaged products.
  • Initiate return requests from here: Return Request or contact us at 09831070550.
  • Refunds are processed within 3-4 working days after inspection and approval.
Main Features
  • MPN: IME18-08BPOZC0S
  • Sensing Range Max: 8mm